Titel | En skugga # |
Författare | Bergman Hjalmar |
Genre | |
Speltid | 45 |
Män | 3 |
Kvinnor | 5 |
Musik | Nej |
Hjalmar Bergman
En skugga
Spel i en akt. Beräknad speltid 45 min.
Personer:
Brudgummen, en äldre person.
Bruden, en ung flicka.
Brudens mor, en medelålders dam.
Erik, en yngre person.
Drängen, en medelålders person.
Första tärnan )
Andra tärnan ) unga flickor, brudens väninnor.
Tredje tärnan )
Tärnor och marskalkar.
Klädsel: Icke tidsbunden.
Scenbild: Förrummet i en trädgårdspaviljong. I fonden tre stora bågiga fönster, av vilka det mittersta på samma gang är dorr ledande ut till trädgärdstrappan. Till vänsfer tvenne dörra. Till hoger en dorr ,framför denna ett draperi. Möbleringen hållen i kail klassisk stil, vitt eller Ijusgrått.
Rekvisita: Brudgåvor - huuvdaskligast smycken, slidkniv, 2 handlyktor, en mind-re och en större kappsack, brudbukett.
Handling:
En ung flicka, Vera skall mot sin viija giftas bort med en rik gammal man och besluter därför att på bröllopsmorgonen fly tillsammans med sin älskade som varit hos henne hela natten. Denna har dock satt sin dräng som vakt för att inte bli tagen på bar gärning. De framlagda brudgåvorna har dock väckt drängens snikenhet och då hans herre vägrar att taga dessa med blir han nedstucken av drängen. Då mordet upptäcks får Vera en chock men kämpar tappert för att rädda äran på sin älskade som orättvist beskylls för stölden.
Omdöme: Mycket dramatisk, stämningsmättad och spännande. Håller publiken fängslad ifrån första stunden ända till slutet. Ger rum för eftertanke. Huvud-rollernas innehavare bör nog vara rutinerade amatörer med nyansrikt spel. Ingen »tom» pjäs som glöms i första hast.
UPPFÖRANDERÄTT: FRI
Vi skickar ut info 6 ggr i året om bland annat auditioner, festivaler samt understöd som gynnar teaterföreningarna.